Nevrološki pregled pomeni oceniti delovanje vašega živčnega sistema in opredeliti, kje je morebiti prišlo do lezije. O tem si  več preberite na sledeči povezavi https://www.klinika-omnia.si/nevrolog/ kjer so vse informacije, ki vas zanimajo na enem mestu. Nevrološki pregled izvaja nevrolog, zdravnik specialist nevrologije, veje medicine, ki obravnava bolezni živčnega sistema. Nevrolog se ukvarja z diagnosticiranjem, zdravljenjem in obvladovanjem bolezni živčevja. Živčni sistem je izredno kompleksna struktura, ki jo v grobem delimo na osrednje in periferno živčevje. Osrednje živčevje obsega možgane, možgansko deblo in hrbtenjačo, periferno živčevje pa vse ostale živčne strukture izven osrednjega živčnega sistema.

nevrološki pregled

Nevrološke bolezni so zelo obsežna skupina stanj, ki jih delimo na: možgansko žilne bolezni, demielinizavijske bolezni, infekcijske bolezni, nevrodegenerativne bolezni, živčno-mišične bolezni, motnje govora, bolezni hrbtenjače, epilepsije, možganske tumorje, poškodbe glave, motnje spanja, periferne nevropatije, demence, glavobole…

Nevrološki pregled se bo začel s pogovorom z nevrologom, kar imenujemo anamneza. S pogovorom bo poskušal nevrolog ugotoviti vzrok oziroma etiologijo vaših težav in mesto, kjer je najverjetneje prišlo do okvar. Povedali boste, kdaj je prišlo do težav, da težavo opišete, kako hude so in kaj težavo sproži, kaj pa omili. Nevrolog vas bo tudi povprašal o morebitnem pojavljanju nevroloških bolezni v vaši družini, vaše pretekle bolezni ter na kratko o vašem poklicu, socialnem stanju ter morebitnih razvadah. Nevrološki pregled bo sledil po podani anamnezi.

Nevrološki pregled ima več aspektov in celoten pregled se opravlja le izjemoma. Kateri del pregleda bo nevrolog opravil je odvisno od anamneze, na podlagi katere bo okvirno ocenil, kateri del živčnega sistema je najverjetneje prizadet. Poleg klasičnega pregleda pa lahko nevrolog poseže tudi po drugih metodah in posegih, ki mu bodo pomagale pri postavitvi pravilne diagnoze. Elektromiografija je medicinska diagnostična metoda, s katero ocenjujejo in merijo električno aktivnost skeletnih mišic in posredno tudi živcev. Elektroencefalografija pa je metoda s katero ocenjujejo električno aktivnost možganov s pomočjo elektrod na površini glave. Ostale preiskave pa so: krvna slika, lumbalna punkcija, slikovne preiskave, biopsije tkiv …